Podložne zagozde

S podložnimi zagozdami lahko tovorno vozilo zavarujete pred premikanjem, da v miru naložite ali razložite blago. Pri izbiri zagozde upoštevajte zakonske predpise, da boste izbrali ustrezen model za svoje transportno vozilo.

V kategoriji Podložne zagozde boste našli izdelke naslednjih blagovnih znamk: eurokraft pro.

S podložnimi zagozdami bodo tovorna in gospodarska vozila zares obstala na mestu



Ugasnemo motor, zategnemo ročno zavoro in transportno vozilo obstane na mestu? Zakon predvideva drugače, zato je pri transportni logistiki obvezna uporaba podložnih zagozd. Upravičeno, saj se pri nakladanju in razkladanju blaga ali na neravni podlagi vozilo začne premikati hitreje, kot bi nam ustrezalo. Podložne zagozde so hitra in enostavna rešitev.



Koliko podložnih zagozd je treba imeti s sabo in katere?



Vsa vozila s skupno dovoljeno maso 4 tone ali več morajo imeti s seboj podložne zagozde. Obvezne so tudi za priklopnike z dvema osema in maso nad 750 kg. V vlečnem tovornem vozilu je treba imeti s seboj dve zagozdi, za priklopnik ali priključek pa še dodatni dve.



Nazivna velikost zagozd se mora ujemati s premerom koles, zagozde morajo biti dobro dostopne v predvidenem držalu, istočasno pa absolutno trdno zataknjene.



Skladno s tem se tovornjaki tudi preverjajo. Če se ugotovijo napake v materialu ali premajhna količina podložnih zagozd, je za to načeloma odgovoren voznik – podobno kot pri zavarovanju tovora.



Zato morate zaposlene v transportu vedno spodbujati, da pred začetkom vožnje s pomočjo natančnega seznama preverijo zavarovanost tovora. V najhujših primerih boste s tem prihranili stroške in preprečili zamudo pri dostavi.



Umetna masa ali kovina: kateri material je ustrezen za podložne zagozde?



Obe različici imata svoje prednosti in slabosti: umetna masa je zelo prijazna do pnevmatik in vozišča, obenem pa tudi cenovno ugodna. Žal pa sta njena nosilnost in obstojnost materiala omejeni. To je prednost kovine, ki je po drugi strani dražja ter bolj obremeni vozišče in material pnevmatik.



Zato velja tako, kot praktično povsod pri zavarovanju tovora: oglejte si predpise ter kolesne zagozde obvezno izberite glede na vozilo in obremenitev. Za majhna osebna ali gospodarska vozila običajno zadoščajo zagozde iz umetne mase, za vlačilec pa je praktično edina ustrezna rešitev kovina.